Обласний заклад "Спеціалізована загальноосвітня школа-інтернат "Болградська гімназія ім. Г.С. Раковського"
 
...
var cpo = []; cpo["_object"] ="cincopa_a9763a"; cpo["_fid"] = "A0BAQyucfh-s";var _cpmp = _cpmp || []; _cpmp.push(cpo);(function() { var cp = document.createElement("script"); cp.type = "text/javascript";cp.async = true; cp.src = "https://rtcdn.cincopa.com/libasync.js";var c = document.getElementsByTagName("script")[0];c.parentNode.insertBefore(cp, c); })();

Спецкурс ,,Традиції та звичаї болгар"

Документи яких можна завантажити (українською мовою):

Пояснювальна записка

Традиції та звичаї болгар, 10 клас (1 год.)

Традиції та звичаї болгар, 10 клас (2 год.)

Традиції та звичаї болгар, 11 клас (1 год.)

Традиції та звичаї болгар, 11 клас (2 год.)

Документи яких можна завантажити (болгарською мовою):

Пояснителна бележка

Традиции и обичаи на българите, 10 клас (1 час)

Традиции и обичаи на българите, 10 клас (2 часа)

Традиции и обичаи на българите, 11 клас (1 час)

Традиции и обичаи на българите, 11 клас (2 часа)

ВІДГУК

на навчальну програму спецкурсу «Традиції та звичаї болгар» для учнів 10-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів (автор П.Х. Машков, кандидат історичних наук)

   Подана на рецензування навчальна програма складена у двох варіантах: І варіант - 1 година на тиждень в 10-11 класах (відповідно 35 годин на навчальний рік), II варіант - 2 години на тиждень в 10 - 11 класах (відповідно - 70 годин на навчальний рік).

   Навчальна програма відповідає вимогам щодо рівня загальноосвітньої підготовки учнів. її складовими компонентами є пояснювальна записка, опис змісту діяльності з даного предмету за розділами і темами, основні вимоги до знань, умінь і навичок учнів. Запропоновані варіанти програми складаються з 5 змістовних частин та вступу; програма для 10 класу (2 години на тиждень) включає також практичні заняття (6 годин). В тематичних планах передбачається поступова послідовність розкриття тем традицій та звичаїв болгар, матеріальної та духовної культури, побуту, сімейних традицій та звичаїв.

   Програма спецкурсу систематизує матеріал у міфологічному, язичницькому, релігійному і фольклорному плані та сприяє формуванню національної самосвідомості в учнів шляхом осмислення значення свят та навичок вивчення національного фольклору, виховує патріотизм, розвиває вміння точно і всебічно описувати побут і культуру болгарського народу. Вона спрямована на розвиток у школярів уміння збирати, аналізувати та класифікувати інформацію, брати інтерв’ю у своїх близьких, вивчати документи, порівнювати свята, традиції та обряди в Болгарії та Україні, коментувати різні події та висловлювати особисту думку.

  Спецкурс має зв’язок з вивченням таких базисних шкільних дисциплін, як історія України, всесвітня історія, географія та зарубіжна література, що допомагає формувати в учнів комплексну уяву про суспільні та культурні процеси, що відбувались у Болгарії, та дозволяє краще засвоїти навчальний матеріал.

   Відзначаючи в цілому відповідність навчальної програми «Традиції та звичаї болгар» для учнів 10-11 класів вимогам Державного стандарту, вважаємо за потрібне висловити деякі зауваження та пропозиції. Зокрема, пропонуємо:

1.Спецкурс для 10 класу (1 година на тиждень):

•   розширити тему першого уроку «Народні традиції, звичаї та їх значення в житті людини» шляхом включення теми «Важливість вивчення культури та традицій народів світу»;

• розширити тему другого уроку «Загальна характеристика і класифікація болгарських народних традицій і звичаїв»; вбачаємо доречним додати вивчення теми «Джерела отримання інформації про звичаї і традиції болгар»;

• розширити та відкоригувати тему третього уроку «Як зробити родинне дерево» , зокрема пропонуємо наступну тему «Пам’ять про пращурів. Побудова родинного дерева».

2.Спецкурс для 10 класу (2 години на тиждень):

• розширити тему першого уроку «Народні традиції, звичаї та їх значення в житті людини» шляхом включення теми «Важливість вивчення культури та традицій народів світу. Культурний обмін. Культурна спадщина»;

•розширити тему другого уроку «Загальна характеристика і класифікація болгарських народних традицій і звичаїв» шляхом включення теми «Сімейні та календарні обряди та звичаї. Джерела отримання інформації про звичаї і традиції болгар»;

• розширити та відкоригувати тему третього уроку «Як зробити родинне дерево» варто, зокрема доречним вбачається таке формулювання «Зв’язок між поколіннями. Родовід. Родине дерево. Родинні цінності».

3. Спецкурс для 11 класу (1 година на тиждень):

• Відкоригувати тему першого уроку «Народні традиції, звичаї та їх значення для сучасної людини. Повторення вивченого у минулому році. Духовна та матеріальна спадщина болгар», зокрема більш відповідною до завдань спецкурсу вбачається наступна: «Роль народних традицій та звичаїв у становленні морально правового аспекту людського суспільства. Повторення вивченого у минулому році. Духовна та матеріальна спадщина болгар, її значення у розвитку болгарської нації».

4.Спецкурс для 11 класу (2 години на тиждень):

• Відкоригувати тему першого уроку «Народні традиції, звичаї та їх значення для сучасної людини. Повторення вивченого у минулому році. Духовна та матеріальна спадщина болгар», зокрема, з огляду на навчальні завдання, що ставить програма, доречним вбачається таке формулювання: «Народні традиції, звичаї та їх значення для відтворення культури і всіх сфер духовного життя сучасної людини. Зв’язок минулого та сучасного. Духовна та матеріальна спадщина болгар. Повторення вивченого у минулому році».

Таким чином, рецензована навчальна програма спецкурсу «Традиції та звичаї болгар» для учнів 10-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів може бути рекомендована до затвердження.

Перга Т.Ю.

Кандидат історичних наук, старший науковий співробітник ДУ «Інститут всесвітньої історії НАН України